1.5KE250CA-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 105
Datasheet
Similar
Comchip Technology
YAGEO
In Stock: 7 095
Taiwan Semiconductor Corporation
344V Clamp 4.4A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE250CA-B
DigiKey Part Number
1.5KE250CA-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE250CA-B
Description
TVS DIODE 214VWM 344VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE250CA-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Applications
General Purpose
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
214V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
237V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
344V