1.5KE20A-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 13 573
Datasheet
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 820
Datasheet
Comchip Technology
In Stock: 0
Comchip Technology
YAGEO
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 309
27.7V Clamp 54.9A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE20A-B
DigiKey Part Number
1.5KE20A-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE20A-B
Description
TVS DIODE 17.1VWM 27.7VC DO201
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE20A-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
54.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
17.1V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
19V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
27.7V