1.5KE120CA
DigiKey Part Number
F6598TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6598CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE120CA
Description
TVS DIODE 102VWM 165VC DO201
Detailed Description
165V Clamp 9.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE120CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
9.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
102V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
114V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
165V