1.5KE110A-B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 726
Datasheet
Direct
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
In Stock: 834
Datasheet
Similar
Comchip Technology
In Stock: 0
YAGEO
In Stock: 1 000
Taiwan Semiconductor Corporation
152V Clamp 10A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE110A-B
DigiKey Part Number
1.5KE110A-B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE110A-B
Description
TVS DIODE 94VWM 152VC DO201
Detailed Description
EDA/CAD Models
1.5KE110A-B Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
10A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
94V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
105V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
152V