1.5KE100CA
DigiKey Part Number
1.5KE100CALFTR-ND - Tape & Reel (TR)
1.5KE100CALFCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE100CA
Description
TVS DIODE 85.5VWM 137VC DO201
Detailed Description
137V Clamp 11.1A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
1.5KE100CA Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
11.1A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85.5V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
95V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137V