0NLN100.V
DigiKey Part Number
5666-0NLN100.V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0NLN100.V
Description
FUSE CARTRIDGE 100A 250VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100A 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
250 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Bulk
Class
K5
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Requires Holder
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50kA
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminals
Current Rating (Amps)
100A
Size / Dimension
1.063" Dia x 3.874" L (27.00mm x 98.40mm)
Voltage Rating - AC
250 VAC