0998200.UX-2M8
DigiKey Part Number
18-0998200.UX-2M8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0998200.UX-2M8
Description
FUSE AUTO 200A 70VDC AUTO LINK
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 A 70 V Fuse Automotive Bolt Mount Auto Link
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
2.5kA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Bolt Mount
Color
Blue
Fuse Type
Size / Dimension
1.150" L x 0.750" W x 0.390" H (29.20mm x 19.05mm x 9.90mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0024 Ohms