089107.5NXS
DigiKey Part Number
F4994-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
089107.5NXS
Description
FUSE AUTO 7.5A 58VDC BLADE MINI
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.5 A 58 V Fuse Automotive Requires Holder Blade, Miniature (Low Profile)
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
53.0
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Requires Holder
Color
Brown
Fuse Type
Size / Dimension
0.429" L x 0.150" W x 0.331" H (10.90mm x 3.80mm x 8.40mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0107 Ohms