0805L020/16YR
DigiKey Part Number
18-0805L020/16YRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-0805L020/16YRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-0805L020/16YRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0805L020/16YR
Description
POLYSWITCH RESETTABLE PPTC
Detailed Description
Polymeric PTC Resettable Fuse 16V 200 mA Ih Surface Mount 0805 (2012 Metric), Concave
Category
Time to Trip
500 ms
Resistance - Initial (Ri) (Min)
500 mOhms
Series
Resistance - Post Trip (R1) (Max)
3.5 Ohms
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Voltage - Max
16V
Size / Dimension
0.083" L x 0.053" W (2.10mm x 1.35mm)
Current - Hold (Ih) (Max)
200 mA
Thickness (Max)
0.030" (0.75mm)
Current - Trip (It)
500 mA
Approval Agency
cURus
Current - Max
100 A