04941.25NR
DigiKey Part Number
18-04941.25NRTR-ND - Tape & Reel (TR)
18-04941.25NRCT-ND - Cut Tape (CT)
18-04941.25NRDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04941.25NR
Description
FUSE BRD MT 1.25A 32VAC 32VDC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.25 A 32 V 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric), Concave
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
04941.25NR Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Part Status
Active
Melting I²t
0.0158
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
CSA, UR
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.063" L x 0.032" W (1.60mm x 0.81mm)
Voltage Rating - AC
32 V
DC Cold Resistance
0.053 Ohms