046801.5NRHF
DigiKey Part Number
F6023TR-ND - Tape & Reel (TR)
F6023CT-ND - Cut Tape (CT)
F6023DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
046801.5NRHF
Description
FUSE BRD MNT 1.5A 63VAC/VDC 1206
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.5 A 63 V 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
046801.5NRHF Models
Response Time
Slow Blow
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.288
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
Voltage Rating - AC
63 V
DC Cold Resistance
0.0475 Ohms