046601.5NRHF
DigiKey Part Number
F5697TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5697CT-ND - Cut Tape (CT)
F5697DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
046601.5NRHF
Description
FUSE BRD MNT 1.5A 63VAC/VDC 1206
Detailed Description
1.5 A 63 V 63 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
046601.5NRHF Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.1103
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
Voltage Rating - AC
63 V
DC Cold Resistance
0.048 Ohms