0466.200NRHF
DigiKey Part Number
F5691TR-ND - Tape & Reel (TR)
F5691CT-ND - Cut Tape (CT)
F5691DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0466.200NRHF
Description
FUSE BRD MT 200MA 125VAC/VDC
Detailed Description
200 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
0466.200NRHF Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
5.5E-4
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
1.16 Ohms