04611.25ER
DigiKey Part Number
F1550TR-ND - Tape & Reel (TR)
F1550CT-ND - Cut Tape (CT)
F1550DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
04611.25ER
Description
FUSE BRD MNT 1.25A 600VAC/80VDC
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.25A 600 VAC 80 VDC Fuse Board Mount Surface Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
04611.25ER Models
Category
Response Time
Slow Blow
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Telecom
Series
Approval Agency
CSA, UR
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
60A AC, 100A DC
Mounting Type
Surface Mount
Package / Case
2-SMD, Square End Block
Fuse Type
Board Mount
Size / Dimension
0.398" L x 0.123" W x 0.123" H (10.10mm x 3.12mm x 3.12mm)
Current Rating (Amps)
1.25A
Melting I²t
16.5
Voltage Rating - AC
600 VAC
DC Cold Resistance
0.11 Ohms
Voltage Rating - DC
80 VDC