0460.750ER is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 492
Datasheet
750 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, J-Lead
0460.750ER
DigiKey Part Number
0460.750ER-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0460.750ER
Description
FUSE BRD MT 750MA 125VAC/VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
0460.750ER Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Tape & Reel (TR)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
0.76
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
CSA, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.285" L x 0.170" W x 0.120" H (7.24mm x 4.32mm x 3.05mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.497 Ohms