0453.750MR
DigiKey Part Number
F3136TR-ND - Tape & Reel (TR)
F3136CT-ND - Cut Tape (CT)
F3136DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0453.750MR
Description
FUSE BRD MT 750MA 125VAC/VDC SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
750 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 2-SMD, Square End Block
EDA/CAD Models
0453.750MR Models
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Melting I²t
0.185
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.245 Ohms