044102.5WR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 044102.5WR |
Description | FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 27 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 2.5 A 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0603 (1608 Metric) |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 044102.5WR Models |
Category | Response Time Fast Blow |
Mfr | Package / Case |
Series | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Melting I²t 0.552 |
Part Status Active | Approval Agency CSA, UL |
Mounting Type Surface Mount | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Fuse Type | Size / Dimension 0.061" L x 0.033" W x 0.020" H (1.54mm x 0.85mm x 0.50mm) |
Current Rating (Amps) | DC Cold Resistance 0.02 Ohms |