0435.500KRHF
DigiKey Part Number
F11407TR-ND - Tape & Reel (TR)
F11407CT-ND - Cut Tape (CT)
F11407DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0435.500KRHF
Description
FUSE BOARD MNT 500MA 32VDC 0402
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
500 mA 32 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 0402 (1005 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
0435.500KRHF Models
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Melting I²t
0.0053
Approval Agency
CSA, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 90°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W x 0.013" H (1.00mm x 0.51mm x 0.33mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.16 Ohms