040705.5WRA
DigiKey Part Number
18-040705.5WRATR-ND - Tape & Reel (TR)
18-040705.5WRACT-ND - Cut Tape (CT)
18-040705.5WRADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
040705.5WRA
Description
FUSE BRD MT 5.5A 24VAC 24VDC
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.5 A 24 V 24 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Surface Mount 1206 (3216 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
040705.5WRA Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Active
Melting I²t
8.55
Mounting Type
Surface Mount
Approval Agency
cURus
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.126" L x 0.064" W (3.20mm x 1.63mm)
Voltage Rating - AC
24 V
DC Cold Resistance
0.014 Ohms