0316.500NAT1 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 2 819
Datasheet
500 mA 125 V 125 V Fuse Board Mount (Cartridge Style Excluded) Through Hole Axial
0316.500NAT1
DigiKey Part Number
0316.500NAT1-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0316.500NAT1
Description
FUSE BRD MT 500MA 125VAC/VDC AXL
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Fast Blow
Packaging
Tape & Box (TB)
Breaking Capacity @ Rated Voltage
50A
Part Status
Obsolete
Melting I²t
0.0598
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CCC
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC
125 V
DC Cold Resistance
0.28 Ohms