030801.5UR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 030801.5UR |
Description | FUSE BRD MNT 1.5A 24VAC/30VDC |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.5A 24 VAC 30 VDC Fuse Board Mount Surface Mount |
Datasheet | Datasheet |
Category | Response Time Slow Blow |
Manufacturer Littelfuse Inc. | Applications Hazardous Locations |
Series | Features Intrinsically Safe |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Approval Agency cURus, Ex, IEC, IECEx |
Part Status Active | Operating Temperature -40°C ~ 70°C |
Mounting Type Surface Mount | Breaking Capacity @ Rated Voltage 50A |
Fuse Type Board Mount | Package / Case 2-SMD, J-Lead |
Current Rating (Amps) 1.5A | Size / Dimension 0.213" L x 0.150" W x 0.144" H (5.40mm x 3.80mm x 3.65mm) |
Voltage Rating - AC 24 VAC | Melting I²t 0.324 |
Voltage Rating - DC 30 VDC | DC Cold Resistance 0.209 Ohms |