0242.100UAT1
DigiKey Part Number
F1292CT-ND - Cut Tape (CT)
F1292TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0242.100UAT1
Description
FUSE CRTRDGE 100MA 250VAC/DC AXL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100mA 250 VAC 250 VDC Fuse Cartridge Through Hole
Category
Response Time
Fast Blow
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Applications
Hazardous Locations
Series
Features
Intrinsically Safe
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Approval Agency
cURus
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Mounting Type
Through Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage
4kA
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Axial
Current Rating (Amps)
100mA
Size / Dimension
0.119" Dia x 0.331" L (3.02mm x 8.40mm)
Voltage Rating - AC
250 VAC
Melting I²t
9.77E-4
Voltage Rating - DC
250 VDC
DC Cold Resistance
3.6 Ohms