02391.25VXP
DigiKey Part Number
02391.25VXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02391.25VXP
Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM
Detailed Description
1.25 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A
Melting I²t
19.525
Approval Agency
CE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.198 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V