0235.500HXEP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
Datasheet
500 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
0235.500HXEP
DigiKey Part Number
0235.500HXEP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0235.500HXEP
Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Approval Agency
CE, CSA, KC, UL
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.4265 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V