023001.5VXP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 3 808
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
1.5 A 250 V 125 V Fuse Cartridge, Glass Through Hole Cartridge, Non-Standard (Axial)
023001.5VXP
DigiKey Part Number
023001.5VXP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
023001.5VXP
Description
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
023001.5VXP Models
Category
Voltage Rating - DC
Mfr
Response Time
Slow Blow
Series
Package / Case
Packaging
Bulk
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100A AC, 10kA DC
Part Status
Active
Melting I²t
15.0
Mounting Type
Through Hole
Approval Agency
CE, CSA, PSE, UL
Fuse Type
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
Size / Dimension
0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
Voltage Rating - AC
250 V
DC Cold Resistance
0.1077 Ohms