0219.400MXA is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Littelfuse Inc.
In Stock: 701
Datasheet
Direct
SCHURTER Inc.
In Stock: 0
Datasheet
400 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
0219.400MXA
DigiKey Part Number
0219.400MXA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0219.400MXA
Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
150A
Packaging
Bulk
Melting I²t
1.4
Part Status
Obsolete
Approval Agency
CCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.535 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V