02181.25MXBP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
SCHURTER Inc.
In Stock: 3 720
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 745
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 0
1.25 A 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
02181.25MXBP
DigiKey Part Number
02181.25MXBP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
02181.25MXBP
Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Melting I²t
12.65
Approval Agency
CCC, CE, CSA, K-MARK, PSE, SEMKO, UL, VDE
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0446 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V