0218.125MXBP is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
SCHURTER Inc.
In Stock: 2 079
Datasheet
Similar
SCHURTER Inc.
In Stock: 1 000
Datasheet
Similar
Eaton - Electronics Division
In Stock: 48
Eaton - Electronics Division
In Stock: 603
In Stock: 82
In Stock: 902
In Stock: 45
125 mA 250 V Fuse Cartridge, Glass Requires Holder 5mm x 20mm
0218.125MXBP
DigiKey Part Number
0218.125MXBP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0218.125MXBP
Description
FUSE GLASS 125MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Response Time
Slow Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
35A
Packaging
Bulk
Melting I²t
0.1465
Part Status
Active
Approval Agency
CCC, CE, CSA, KC, SEMKO, UL, VDE
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
4.2 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V