021602.5MXESPP
DigiKey Part Number
F5730-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
021602.5MXESPP
Description
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5 A 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Category
Response Time
Fast Blow
Mfr
Package / Case
Series
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Packaging
Bulk
Melting I²t
2.695
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, CQC, KC, PSE, UR, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
0.0584 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V