0216.250MXEP
DigiKey Part Number
0216.250MXEP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0216.250MXEP
Description
FUSE CERAMIC 250MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
250 mA 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Through Hole 5mm x 20mm (Axial)
Category
Response Time
Fast Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Approval Agency
CCC, CE, CSA, SEMKO, UR, VDE
Mounting Type
Through Hole
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
2.35 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V