0215.125MXBP
DigiKey Part Number
0215.125MXBP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0215.125MXBP
Description
FUSE CERAMIC 125MA 250VAC 5X20MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
125 mA 250 V Fuse Cartridge, Ceramic Requires Holder 5mm x 20mm
Category
Response Time
Slow Blow
Breaking Capacity @ Rated Voltage
1.5kA
Melting I²t
0.033
Approval Agency
CE, SEMKO, UL
Mounting Type
Requires Holder
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Fuse Type
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Current Rating (Amps)
DC Cold Resistance
11.4455 Ohms
Voltage Rating - AC
250 V