PPG102JA
DigiKey Part Number
5666-PPG102JA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PPG102JA
Description
SENSOR RTD 1000OHM RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
RTD Platinum (Pt) 3850ppm/°C Radial
Category
RTD Material
Platinum (Pt)
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Operating Temperature
-50°C ~ 500°C
Series
Termination
PC Pins
Packaging
Bulk
Accuracy
±0.15°C
Part Status
Active
Temperature Coefficient
3850ppm/°C
Resistance @ 0°C
1 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Resistance Tolerance
±0.06%