LFT300302C
DigiKey Part Number
5666-LFT300302C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LFT300302C
Description
FUSE BLOK CART 300V 30A DIN RAIL
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fuse Block 30 A 300V 2 Circuit Cartridge DIN Rail
Category
Current Rating (Amps)
30 A
Mfr
For Use With/Related Products
Class T Fuses
Series
Fuse Type
Cartridge
Packaging
Box
Fuseholder Type
Block
Part Status
Active
Number of Circuits
2
Mounting Type
Voltage
Fuse Size
0.394" Dia x 0.875" L (10mm x 22.23mm)