L50S400.V
DigiKey Part Number
5666-L50S400.V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L50S400.V
Description
FUSE CRTRDGE 400A 500VAC/450VDC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400A 500 VAC 450 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - AC
500 VAC
Voltage Rating - DC
450 VDC
Current Rating (Amps)
400A
Size / Dimension
1.500" Dia x 2.094" L (38.10mm x 53.20mm)