L50S150.V is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Eaton - Bussmann Electrical Division
In Stock: 0
Datasheet
150A 500 VAC 450 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
POWR-SPEED and PSR Series High-Speed Fuses
L50S150.V
DigiKey Part Number
5666-L50S150.V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L50S150.V
Description
FUSE CRTRDGE 150A 500VAC/450VDC
Manufacturer Standard Lead Time
9 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage Rating - AC
500 VAC
Voltage Rating - DC
450 VDC
Current Rating (Amps)
150A
Size / Dimension
1.220" Dia x 2.126" L (31.00mm x 54.00mm)