L50QS400.V
DigiKey Part Number
5666-L50QS400.V-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L50QS400.V
Description
FUSE CRTRDGE 400A 500VAC/VDC
Detailed Description
400A 500 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
500 VDC
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
400A
Size / Dimension
1.500" Dia x 4.343" L (38.10mm x 110.31mm)
Voltage Rating - AC
500 VAC