KLKD030.H
DigiKey Part Number
KLKD030.H-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KLKD030.H
Description
FUSE CARTRIDGE 30A 600VAC/VDC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30A 600 VAC 600 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - DC
600 VDC
Applications
Solar (Photovoltaic)
Packaging
Bulk
Approval Agency
CE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage
100kA AC, 50kA DC
Package / Case
Cartridge, Non-Standard
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
Current Rating (Amps)
30A
Melting I²t
1409.0
Voltage Rating - AC
600 VAC