JLLN400.X
DigiKey Part Number
5666-JLLN400.X-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
JLLN400.X
Description
FUSE CRTRDGE 400A 300VAC/125VDC
Manufacturer Standard Lead Time
11 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
400A 300 VAC 125 VDC Fuse Cartridge Bolt Mount
Category
Voltage Rating - DC
125 VDC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Box
Class
T
Part Status
Active
Approval Agency
CE, CSA, UL
Mounting Type
Bolt Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage
200kA AC, 20kA DC
Fuse Type
Cartridge
Package / Case
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Current Rating (Amps)
400A
Size / Dimension
1.311" Dia x 0.827" L (33.30mm x 21.00mm)
Voltage Rating - AC
300 VAC