0KLK025.T
DigiKey Part Number
5666-0KLK025.T-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0KLK025.T
Description
FUSE CARTRIDGE 25A 600VAC/500VDC
Detailed Description
25A 600 VAC 500 VDC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
600 VAC
Voltage Rating - DC
500 VDC
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Current Rating (Amps)
25A
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)