0BLN030.T
DigiKey Part Number
F1805-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
0BLN030.T
Description
FUSE CARTRIDGE 30A 250VAC 5AG
Manufacturer Standard Lead Time
7 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30A 250 VAC Fuse Cartridge Requires Holder
Category
Voltage Rating - AC
250 VAC
Manufacturer
Littelfuse Inc.
Response Time
Fast Blow
Series
Applications
Electrical, Industrial
Packaging
Bulk
Approval Agency
CSA, PSE, UR
Part Status
Active
Breaking Capacity @ Rated Voltage
10kA
Mounting Type
Requires Holder
Package / Case
5AG, 10mm x 38mm (Midget)
Fuse Type
Cartridge
Size / Dimension
0.406" Dia x 1.500" L (10.31mm x 38.10mm)
Current Rating (Amps)
30A
DC Cold Resistance
0.0027 Ohms