LTST-FC12WEGBD-5A
DigiKey Part Number
160-LTST-FC12WEGBD-5ATR-ND - Tape & Reel (TR)
160-LTST-FC12WEGBD-5ACT-ND - Cut Tape (CT)
160-LTST-FC12WEGBD-5ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTST-FC12WEGBD-5A
Description
LED RGBW DIFFUSED SMD
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red, Green, Blue, White (RGBW) 625nm Red, 525nm Green, 468nm Blue LED Indication - Discrete 2V Red, 2.85V Green, 2.85V Blue, 2.85V White 5-SMD, No Lead
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V Red, 2.85V Green, 2.85V Blue, 2.85V White
Mfr
Current - Test
5mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
120°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Lens Color
Colorless
Wavelength - Peak
630nm Red, 520nm Green, 464nm Blue, 458nm White
Lens Transparency
Diffused
Package / Case
5-SMD, No Lead
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.20mm L x 1.20mm W
Lens Style
Square with Flat Top
Height (Max)
0.50mm
Lens Size
1.20mm