LTST-C190KDKT-10A
DigiKey Part Number
160-LTST-C190KDKT-10ATR-ND - Tape & Reel (TR)
160-LTST-C190KDKT-10ACT-ND - Cut Tape (CT)
160-LTST-C190KDKT-10ADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTST-C190KDKT-10A
Description
LED RED CLEAR 0603 SMD
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Red 638nm LED Indication - Discrete 2V 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LTST-C190KDKT-10A Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2V
Mfr
Current - Test
10mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Viewing Angle
130°
Part Status
Active
Mounting Type
Color
Wavelength - Dominant
Configuration
Standard
Wavelength - Peak
650nm
Lens Color
Colorless
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Lens Transparency
Clear
Supplier Device Package
Millicandela Rating
Size / Dimension
1.60mm L x 0.80mm W
Lens Style
Rectangle with Flat Top
Height (Max)
0.90mm
Lens Size
1.60mm x 0.80mm