HLSR 20-SM/SP33
DigiKey Part Number
398-1137-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HLSR 20-SM/SP33
Description
CURRENT SENSOR HE/OL 20A
Manufacturer Standard Lead Time
45 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Current Sensor 20A 1 Channel Hall Effect, Open Loop Bidirectional Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HLSR 20-SM/SP33 Models
Category
Frequency
400kHz
Mfr
Linearity
±0.5%
Series
Accuracy
±1%
Packaging
Tray
Voltage - Supply
3.3V
Part Status
Active
Response Time
2.5µs
For Measuring
AC/DC
Current - Supply (Max)
25mA
Sensor Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Current - Sensing
Polarization
Bidirectional
Number of Channels
1
Mounting Type
Output
Ratiometric, Voltage
Package / Case
Module
Sensitivity
23mV/A