TCG043WQLBAANN-GN50
DigiKey Part Number
73-13869-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TCG043WQLBAANN-GN50
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 4.3"
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color Parallel, 24-Bit (RGB) 4.3" (109.22mm) 480 x 272
Category
Viewing Area
95.04mm W x 53.86mm H
Manufacturer
Kyocera International, Inc.
Backlight
LED - White
Packaging
Bulk
Dot Pixels
480 x 272
Part Status
Active
Interface
Parallel, 24-Bit (RGB)
Display Type
TFT - Color
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Display Mode
Transmissive
Dot Pitch
0.20mm W x 0.20mm H
Diagonal Screen Size
4.3" (109.22mm)