VJ15MA0340KBA
DigiKey Part Number
478-13174-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-13174-1-ND - Cut Tape (CT)
478-13174-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VJ15MA0340KBA
Description
VARISTOR 47V 1.2KA 2220
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 2220 (5750 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VJ15MA0340KBA Models
Category
Current - Surge
1.2 kA
Manufacturer
KYOCERA AVX
Energy
10J
Series
Number of Circuits
1
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Capacitance @ Frequency
4000 pF @ 1 kHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TA)
Maximum AC Volts
30 V
Grade
Automotive
Maximum DC Volts
34 V
Qualification
AEC-Q200
Varistor Voltage (Min)
42.3 V
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Varistor Voltage (Typ)
47 V
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Varistor Voltage (Max)
51.7 V