TRJB685M016RRJ is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Similar
Vishay Sprague
6.8 µF Molded Tantalum Capacitors 16 V 1411 (3528 Metric), 1210 2.65Ohm
TRJB685M016RRJ
DigiKey Part Number
478-4955-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TRJB685M016RRJ
Description
CAP TANT 6.8UF 20% 16V 1411
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TRJB685M016RRJ Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
2.65Ohm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1411 (3528 Metric), 1210
Part Status
Active
Size / Dimension
0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.083" (2.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
B
Voltage - Rated
16 V