TPSD476M020R0075 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Sprague
In Stock: 149
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Vishay Sprague
In Stock: 0
Similar
47 µF Molded Tantalum Capacitors 20 V 2917 (7343 Metric) 75mOhm
TPS Series
TPSD476M020R0075
DigiKey Part Number
TPSD476M020R0075-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSD476M020R0075
Description
CAP TANT 47UF 20% 20V 2917
Detailed Description
EDA/CAD Models
TPSD476M020R0075 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
75mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
20 V