TPSD475M050R0300
DigiKey Part Number
478-9196-2-ND - Tape & Reel (TR)
478-9196-1-ND - Cut Tape (CT)
478-9196-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSD475M050R0300
Description
CAP TANT 4.7UF 20% 50V 2917
Detailed Description
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 300mOhm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TPSD475M050R0300 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
50 V