TPSD475K050Y0300 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 98
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 13 951
Similar
In Stock: 500
Vishay Sprague
In Stock: 43
Vishay Sprague
In Stock: 39
In Stock: 431
KEMET
In Stock: 307
KEMET
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 300mOhm
2917-(7343 Metric)-TPS-D-Chip-Caps
TPSD475K050Y0300
DigiKey Part Number
TPSD475K050Y0300-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSD475K050Y0300
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
300mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
50 V