TPSD475K050H0700 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Similar
KYOCERA AVX
In Stock: 482
Datasheet
In Stock: 0
4.7 µF Molded Tantalum Capacitors 50 V 2917 (7343 Metric) 700mOhm
2917-(7343 Metric)-TPS-D-Chip-Caps
TPSD475K050H0700
DigiKey Part Number
TPSD475K050H0700-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPSD475K050H0700
Description
CAP TANT 4.7UF 10% 50V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
TPSD475K050H0700 Models
Category
ESR (Equivalent Series Resistance)
700mOhm
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Mounting Type
Surface Mount
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Part Status
Active
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.122" (3.10mm)
Tolerance
±10%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
50 V